Haber

BM: Sudan’da çatışmalar yoğunlaşıyor

YENİ Birleşmiş Milletler (BM), 7 Kasım’da Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapılan görüşmelerin ardından Sudan’daki çatışmaların yoğunlaştığını bildirdi.

Sudan’daki gelişmeler BM Güvenlik Konseyi’nde tartışılıyor.

Burada üye ülkelere bilgi veren BM Afrika Genel Sekreter Yardımcısı Martha Pobee, Cidde görüşmelerinde tarafların insani yardıma ilişkin adımlarını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Pobee, tarafların ateşkes için müzakerelere hazır oldukları yönündeki açıklamalarının aksine bölgede durumun kötüleştiğine dikkat çekti.

“Maalesef Cidde görüşmelerinde taraflar ateşkes konusunda anlaşamadı. Tam tersine çatışmalar yoğunlaştı.” Bilgilerini paylaşan Pobee, Sudan’ın korkunç bir insani krizle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Pobee, Sudan’da 7,1 milyon kişinin yerinden edildiğini kaydetti.

Sudan iç savaşı

Sudan’da 7. ayını dolduran iç savaşta, başkent Hartum’un yanı sıra ülkenin batı ve güneybatısındaki 9 eyalette taraflar ağır silahlarla çatışmaya devam ediyor.

Sudan hükümetinin uluslararası topluma “terörist grup” olarak kabul etmeye davet ettiği Çevik Güçlendirme Güçleri (HDK), 15 Nisan’da patlak veren iç savaş öncesinde sisteme entegrasyonu henüz tamamlanmamış bir askeri güçtü.

Çatışmalarda 10 binden fazla sivil hayatını kaybetti, binlercesi de yaralandı.

Uluslararası ateşkes ve müzakere girişimleri, tarafların karşılıklı olarak ihlal iddiaları ve öne sürülen şartlar üzerinde anlaşamamaları nedeniyle şu ana kadar başarısız oldu.

Taraflar 7 Kasım’da Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bir araya geldi.

Suudi Arabistan, ABD ve Doğu Afrika Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi öncülüğünde yapılan görüşmelerde taraflar, insani yardım dağıtımını kolaylaştıracak adımlar atma ve güven artırıcı tedbirleri uygulama taahhüdünde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu